بزرگترین شهر زیرزمینی دستکن جهان
بازدید : 595 | یکشنبه 09 فروردین 1394 - 23:37
admin
ارسالی ها : 55
عضویت : 24 /7 /1393
محل زندگی : ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴
سن : 25 ساله
تشکر ها : 1
بزرگترین شهر زیرزمینی دستکن جهان
نوش آباد – وجود آثار متعدد تاریخی از دوره های سلجوقی، مغول، صفویه و قاجار در نوش آباد واقع در هشت کیلومتری شمال کاشان، گویای سابقه بلند تاریخی این منطقه است.
در پنج کیلومتری شمال کاشان، شهری است که صاحب کتاب ˈتاریخ قمˈ، آن را اقامتگاه انوشیروان، پادشاه ساسانی خوانده و انوش آباد نامیده است و باستان شناسان معتقدند: این محل از مراکز عمده مسکونی فلات ایران بوده است.
اما حکایت نوش آباد برخلاف همه آثار تاریخی، در زیر زمین رقم خورده است، شهری با شبهای بی سحر که مردمش با طی ۴۳ پله به استقبال نور و بهار می آمدند.
در زیر شهر نوش آباد، بزرگترین و شگفت انگیزترین ساختارهای معماری شهری دور از چشمها پنهان مانده است.
این شهر که در سال ۱۳۸۳ کشف شد، بزرگترین شهرزیرزمینی دستکن جهان و از بزرگترین سازه های بشر قدیم است.
شهر زیرزمینی نوش آباد شهری سه طبقه و کاملا دست ساز است که طبقه اول آن در عمق سه متری و طبقه سوم در عمق ۱۶ متری از سطح زمین ساخته شده و ارتفاع هر طبقه حدود ۱۸۰ سانتیمتر است.
شهر زیرزمینی نوش آباد با وسعت و پیشینیه تاریخی خود، اثری فراتر از مراکزی است که بعنوان شهر زیرزمینی در ˈکوبرپدیˈ استرالیا یا ˈکاپادوکیهˈ ترکیه یا ˈونکوورˈ کانادا معرفی شده اند.
شهر زیرزمینی نوش آباد با معماری دستکن پرتویی از هنر اصیل ایرانی است که با بهره گیری از ظرفیت های طبیعی و نبوغ انسان،ظهور پیدا کرده و نشان از تطابق و تکامل فرهنگی انسان در تعامل با محیط دارد.
ویژگی این نوع معماری در عملکرد فضاهای مختلف موردنیاز بشر نشان می دهد که بانیان دستکن ها ضمن رفع نیاز به سرپناهی برای گذران روزمره زندگی، نگرش مذهبی و اجتماعی را نیز در این ساخت و سازها مورد نظر داشته اند.
شهر زیرزمینی که ˈاوییˈ نیز نامیده می شود، در زیر بافت شهر نوش آباد در سه طبقه با عمق بین چهار تا ۱۸ متر بصورت دستکن ایجاد شده است.
فضاهای متعددی از جمله اتاق، راهرو و چاه ها و کانالها در فضایی عمیق زیرزمینی پاسخی برای چرایی حفر و ساخت ایجاد می کند که در امان ماندن از دست اشرار می تواند پاسخی برای این پرسش باشد.
تا سال ۱۳۸۱ هیچ اطلاعات مستندی از این مجموعه از لحاظ سامانه دفاعی و پناهگاهی از آن در دست نبود و به دخمه های اسرارآمیز شهرت داشت.
این مجموعه از طریق راه های ورود مخفی از منازل، قلعه خشتی مجاور شهر، چاه های داخل مساجد و باغها و بازارها در زمان حمله دشمن، امکان دسترسی سریع و فرار ساکنان را فراهم می کرده است.
اتاق ها به شکل تو در تو با راهروهای زاویه دار که دید مستقیم را با فضای بعدی از بین می برد، ساخته شده است.
در ۲۰ سانتی متری زیر سقف و به فاصله یک متر در تمام بدنه اتاق ها حفره هایی برای قرار دادن چراغهای پیه سوز برای تامین روشنایی فضاها تعبیه شده است.
در بدنه دیوار اتاق ها و در بعضی از آنها چاهک هایی مشاهده می شود که بسختی می توان وارد آن شد؛ ارتفاع این چاهک ها سه تا پنج متر است که راه ارتباطی به طبقات بعدی است.
در طول مسیر شهر زیرزمینی اتاق هایی به ارتفاع ۱۸۰ سانتی متر به ابعاد مختلف برای اسکان موقت حفاری کرده اند، فضاهای سطح زیرین شهر تا حصار بیرون شهر و حتی شهر تاریخی و تالار نیاسر راه دارد.
یکی از شگفتی های این مجموعه نبود هیچگونه مشکل تنفسی با توجه به تو در تو بودن فضاهاست.
امضای adminGolden Power Point
www.GoldenPPT.IR
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش


برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :